فهرست بستن

رشد ۲۸۱ درصدی اعتبارات تولید و خرید تضمینی محصولات کشاورزی در لایحه بودجه ۱۴۰۰

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی با اعلام افزایش اعتبارات یارانه نهاده‌ها، عوامل تولید و خرید تضمینی محصولات کشاورزی در لایحه بودجه سال آینده گفت: اعتبارات تولید و خرید تضمینی چای به ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسن قاسمی مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی با اعلام رشد ۲۸۱.۵ درصدی اعتبارات یارانه نهاده‌ها، عوامل تولید و خرید تضمینی در لایحه بودجه سال آینده گفت: دولت یارانه نهاده‌ها، عوامل تولید و خرید تضمینی محصولات کشاورزی به غیر از گندم از محل اعتبارات هزینه‌ای ملی وزارت جهاد کشاورزی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را ۲۴۸۰ میلیارد تومان پیش بینی کرده است.

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: این رقم در بودجه سال ۹۹ در همین ردیف ۶۵۰ میلیارد تومان بود.

وی گفت: دولت برای خرید تضمینی گندم و یارانه نان نیز از محل دیگر یعنی از ردیف ۱۶ جدول تبصره (۱۴) لایحه بودجه ۱۴۰۰ مبلغ ۲۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده ضمن آن که درسال ۱۴۰۰ با تصمیمات هیات وزیران علاوه بر اعتبار فوق، منابع لازم برای خرید گندم از محل تسهیلات بانکی و منابع داخلی شرک بازرگانی دولتی ایران نیز تامین خواهد شد.

وی اظهار داشت: برای ساماندهی تولید و خرید تضمینی چای ۲۰۰ میلیارد تومان در جدول مصارف هدفمندسازی یارانه ها، موضوع تبصره (۱۴) از سوی دولت در لایحه ۱۴۰۰ پیشنهاد شده که نسبت به رقم ۱۶۰ میلیارد تومان سال ۹۹ در همین ردیف ۲۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی درباره یارانه خرید واکسن و واکسیناسیون دام گفت: اعتبارات واکسن و واکسیناسیون دام در لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجموع ۶۵۰ میلیارد تومان لحاظ شده که حاکی از افزایش ۱۹۶.۴ درصدی نسبت به سال ۹۹ است.
وی ادامه داد: از مبلغ یاد شده ۳۰۰ میلیارد تومان آن از محل اعتبارات هزینه‌ای ملی دامپزشکی کشور و ۳۵۰ میلیارد تومان دیگر از محل ردیف ۲۰ جدول مصارف هدفمندسازی یارانه‌ها برای واکسن و واکسیناسیون پیش بینی شده است.

قاسمی با بیان این که در بخش اعتبارات هزینه‌ای ملی برای نخستین بار ردیف جدیدی به عنوان یارانه سود تسهیلات تولید و صادرات زعفران در لایحه بودجه سال آینده ایجاد شده است، اظهار داشت: یارانه سود تسهیلات تولید و صادرات زعفران در این لایحه از سوی دولت ۳۰ میلیارد تومان لحاظ شده است.

وی همچنین از اختصاص اعتبارات هزینه‌ای به مبلغ ۶ میلیارد تومان برای پرداخت پرسنلی شرکت سهامی هواپیمایی خدمات ویژه در ذیل اعتبارات هزینه‌ای شرکت مادر تخصصی خدمات برای نخستین بار در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ خبر داد.

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی به سهم ۲۱۲۰ میلیارد تومانی دولت در تقویت صندوق بیمه کشاورزی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اشاره کرد و اذعان داشت: این مبلغ به صورت نقدی یا اسناد خزانه اسلامی اختصاص می‌یابد.
وی درباره اعتبارات تولید و اشتغال گفت: در ردیف ۲۳ جدول تبصره (۱۴) مبلغ ۷ هزار میلیارد تومان بابت تولید و اشتغال (بند الف تبصره ۱۸) برای کل کشور در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی شده که سهم بخش کشاورزی پس از تصویب این لایحه از سوی سازمان برنامه و بودجه مشخص می‌شود.

قاسمی با بیان این که در تبصره (۱۹) لایحه بودجه ۱۴۰۰ در قالب اجرای ماده (۲۷) قانون الحاق (۲) دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند شرایط واگذاری طرح‌های جدید، نیمه تمام و آماده بهره برداری را فراهم کنند، افزود: این واگذاری از طریق انعقاد قرارداد یا مشارکت با بخش خصوصی، تعاونی، شهرداری و دهیاری خواهد بود.
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با توجه به این تبصره، ۴۲ پروژه به ارزش ۲۵۲ میلیارد تومان برای شرکت شهرک‌های کشاورزی به منظور واگذاری پیش بینی شده است.

وی از نکات جدید دیگر در لایحه بودجه سال آینده به اختصاص ۳۰ درصد اعتبارات حاصل از اخذ آب بهای چاه‌های کشاورزی مجاز فاقد کنتور هوشمند برای اجرای طرح‌های افزایش بهره وری آب به وزارت جهاد کشاورزی در قالب بند (ه) تبصره (۸) اشاره کرد.

قاسمی گفت: در صورت تصویب از سال آینده بر اساس بند (الف) تبصره (۳) لایحه بودجه ۱۴۰۰ سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز مجاز به استفاده از تسهیلات تامین مالی خارجی (فاینانس) برای تجهیز آزمایشگاه‌های خود می‌شود.

وی با اشاره به جزو (۳) بند (الف) لایحه بودجه ۱۴۰۰ اذعان داشت: بر این اساس پیش بینی شده است، تسهیلات ارزی و ریالی از طرف بانک‌های عامل به سرمایه گذاران بخش خصوصی، تعاونی و نهاد‌های غیر دولتی علاوه بر کارخانجات چغندرقند به کل طرح‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی اختصاص یابد.
خبرگزاری میزان
۹۹/۰۹/۲۳

بازدیدها: 913

مطالب مشابه