فهرست بستن

تولید ۱۳۵۶ میلیون قطعه جوجه یکروزه در سال ۹۸

مرکز آمار اعلام کرد: سال ۹۸ تعداد ۱۳۴ موسسه جوجه‌کشی کشور، یک هزار و ۳۵۶ میلیون قطعه جوجه یک‌روزه تولید کردند و بیش از یک هزار و ۶۶۴ میلیون عدد تخم نطفه دار در این موسسه ها استفاده شد.

 پرورش مرغ به شکل صنعتی از سال ١٣٣٣ در کشور، با وارد کردن جوجه مرغ‌های یکروزه یا تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار از نژادهای اصلاح شده خارجی شروع شد و توسعه آن در این مدت به حدی بوده که، امروزه توانسته بخش قابل توجهی از پروتئین حیوانی مورد نیاز کشور را فراهم کند.

اکنون واحدهای مختلف مرغداری در سطح وسیع و در اقصی نقاط ایران توسعه‌ یافته و تعداد ١٣۴ موسسه جوجه کشی در سطح کشور دایر است که ١٢٠ مؤسسه فعال و بقیه (١۴ مؤسسه) غیر فعالند.

مرکز آمار برای تامین اطلاعات پایه مسوولان و دست‌اندرکاران صنعت طیور کشور، سرشماری را انجام داده است. نتایج این طرح نشان می‌دهد مهمترین تولید موسسه های جوجه‌کشی، جوجه یکروزه (جوجه یکروزه مرغ گوشتی، مرغ تخمگذار، مرغ مادر گوشتی، مرغ مادر تخمگذار، مرغ بومی و سایر ماکیان) است که تعداد کل تولید آن در ١٢٠ موسسه جوجه‌کشی فعال در سال ١٣٩٨، بیش از یک هزار و ٣۵۶ میلیون قطعه گزارش شده و نسبت به سال ١٣٩۵ ( آخرین نوبت سرشماری) حدود ١٠ درصد افزایش یافته است.

تعداد تخم نطفه‌دار استفاده شده در این موسسه ها در سال ١٣٩٨ بیش از یک هزار و ۶۶۴ میلیون عدد بود که نسبت به سال ١٣٩۵، حدود هشت درصد افزایش نشان می دهد.

تعداد کل کارکنان شاغل در مؤسسه های جوجه‌کشی در سال ١٣٩٨ برابر سه هزار و ۷۵ نفر بوده (۹۲.۵ درصد کارکنان مرد) که از این تعداد دو هزار و ۹۷۹ نفر شاغلان با مزد و حقوق و بقیه (٩۶ نفر) شاغلان بدون مزد و حقوق بوده‌اند.

به گزارش ایرنا مطابق آخرین آمار رسمی میزان مصرف مرغ کشور ۲.۵ میلیون تن است که مصرف ۳۰ کیلوگرم گوشت مرغ به ازای هر خانوار است. به گفته عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغ داران گوشتی برای تولید این مقدار گوشت مرغ نیاز است تا از فروردین تا پایان آذرماه ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی شود و در دی ماه ۱۰۵ میلیون و بهمن ۱۱۰ میلیون و در اسفند دوباره با میزانی کاهش به ۹۵ میلیون قطعه برسانیم تا در بازار تعادل ایجاد شود.
خبرگزاری ایرنا
۹۹/۰۹/۱۱

بازدیدها: 1,336

مطالب مشابه