فهرست بستن

تخصیص ۶.۵ میلیارد دلار برای واردات نهاده‌های دامی

 تخصیص ۶.۵ میلیارد دلار برای واردات نهاده‌های دامی


سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، خاطر نشان کرد: سهمیه نهاده تعیین شده برای دامداران و مرغداران تا پایان مهر داده شده است.

حسن عباسی معروفان، گفت: نهاده‌های دامی عبارتند از کنجاله سویا، ذرت، جو و کنجاله روغن که بعد از روغن‌گیری از دانه‌های روغن، کنجاله آن قابلیت خوراک شدن دام را دارد.

وی ادامه داد: در 7 ماه نخست سال جاری بیش از 10 میلیون تن نهاده دامی توزیع شده که از این مقدار نزدیک به 5 میلیون و 900 هزار تن ذرت و بقیه آن جو، کنجاله سویا بوده است.

این مقام مسئول سامانه بازارگاه را به عنوان سامانه توزیع نهاده‌های دامی معرفی کرد و افزود: معاونت امور دام و طیور وزارت جهاد کشاورزی با توجه به میزان جوجه‌ریزی مرغداری‌ها و همچنین پروانه بهره‌برداری‌ها دامداران در استان‌ها میزان سهمیه آنها را مشخص می‌کنند.

عباسی معروفان ادامه داد: تولیدکنندگان دام و مرغ هزینه خرید نهاده‌ها را در سامانه بازارگاه واریزمی‌کنند. تمام اطلاعات بعد از واریز پول در سامانه مشخص می‌شود که چه زمانی نهاده خریداری شده به‌دست آنها می‌رسد.

به گفته وی، در حال حاضر سهمیه دامداران و مرغداری‌ها تا پایان مهر داده شده است. قیمت نهاده‌ها در این سامانه به قیمت دولتی عرضه می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به نرخ مصوب نهاده‌های دامی تصریح کرد: ذرت کیلویی 1900 تومان، جو کیلویی 1850 تومان و کنجاله سویا کیلویی 3400 تومان به‌فروش می‌رسد.

عباسی معروفان در پاسخ به این پرسش که برخی مرغداران و دامداران براین باورند که میزان سهمیه درنظر گرفته شده برای آنها کافی نیست آیا چنین دیدگاهی را تایید می‌کنید؟ تصریح کرد: درباره کافی بودن سهمیه درنظر گرفته شده بخش بازرگانی وزارت جهاد نمی‌تواند پاسخگو باشد و این انتقاد متوجه بخش ما نمی‌شود باید بگویم معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، مسئول دادن نهاده به تولیدکنندگان دام و طیور است که سهمیه در نظر گرفته شده برای آنها را تا پایان مهر پرداخت کرده‌ است.

این مقام مسئول با اشاره به خرید آزاد نهاده از سوی برخی تولیدکنندگان دام و طیور، خاطر نشان کرد: ذرت، جو و کنجاله سویا در کشور تولید می‌شود اما نرخ مصوب ندارند و عرضه و تقاضا مشخص‌کننده نرخ نهایی آنها هستند.

وی سهمیه در نظر گرفته معاونت امور دام برای تولیدکنندگان امور دام را نرمال عنوان کرد و افزود: سهمیه در نظر گرفته شده برای پرورش مرغ 2 کیلویی 4.5 کیلو دان است.

عباسی معروفان در پاسخ به این پرسش که چه میزان ارز برای واردات نهاده‌های دامی تخصیص داده شد؟ گفت: بیش از 6 میلیارد و 500 میلیون دلار نهاده‌های دامی وارد کشور شد.

بازدیدها: 476

مطالب مشابه